Expressbank “Beynəlxalq Maliyyə və Bankçılıq Sammiti 2026”-nın rəsmi tərəfdaşıdır
Mötəbər tədbir Türkdilli Dövlətlərin Bank Assosiasiyaları Şurası, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkiyə bank assosiasiyaları, Qazaxıstan Maliyyəçilər Assosiasiyası, eləcə də digər tərəfdaş qurumların rəsmi dəstəyi ilə keçirilir.
Sammit bank-maliyyə sektorunun rəhbər şəxslərini, tənzimləyici orqanları, maliyyə sektoru üçün həll və texnologiya təminatçılarını, startapları, investorları və beynəlxalq maliyyə institutlarını bir araya gətirərək regional iqtisadiyyatın gələcək xəritəsini müəyyənləşmək məqsədi daşıyır.
Sammit çərçivəsində təşkil olunan xüsusi zonada Expressbank və “Expresspay”in birgə korporativ stendi nümayiş etdirilib. Stendi ziyarət edən yerli və xarici qonaqlara, beynəlxalq ekspertlərə bankın rəqəmsal ekosistemi, innovativ fintex həlləri və gələcək tərəfdaşlıq imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, "Expressbank" ASC müştərilərinə müasir və rəqəmsal bank xidmətləri təklif etməklə yanaşı, ölkəmizin beynəlxalq iqtisadi arenadakı layihələrində tərəfdaş qismində davamlı fəallığını qoruyur.

"Expressbank" is the official partner of the "International Finance and Banking Summit 2026".
This prestigious event is being held with the official support of the Council of Bank Associations of Turkic States, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the bank associations of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Turkey, the Association of Financiers of Kazakhstan, as well as other partner organizations.
The summit aims to map out the future of the regional economy by bringing together leaders of the banking and financial sector, regulatory authorities, financial technology and solution providers, startups, investors, and international financial institutions.
A joint corporate stand of "Expressbank" and "Expresspay" was showcased in a dedicated zone organized within the framework of the summit. Local and foreign guests, alongside international experts who visited the stand, were provided with detailed information regarding the bank's digital ecosystem, innovative fintech solutions, and prospects for future partnerships.
It is worth noting that "Expressbank" OJSC, in addition to offering modern and digital banking services to its customers, consistently maintains its active engagement as a partner in our country's projects on the international economic stage.
"Expressbank" OJSC operates under license No. 119 issued by the CBA on December 30, 1992. Address: 134C Y.V. Chamanzaminli St., Baku.