Expressbankda Ümumdünya Autizm Maarifləndirmə Günü münasibətilə maarifləndirici tədbir təşkil olunub. Tədbir Azərbaycan Autizm Assosiasiyasının dəstəyi ilə, “Autizm aylığı” çərçivəsində baş tutub.
Tədbirdə Assosiasiyanın vitse-prezidenti Sona Əliyeva, sədri Elnur Məmmədli, İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri, teleaparıcı Ürfan Məmmədli və İdman direktoru İlham Osmanlı iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Assosiasiyanın İdman direktoru İlham Osmanlı tərəfindən Expressbank əməkdaşları üçün cəmiyyətdə autizmli şəxslərlə davranış etikası mövzusunda seminar tədris edilib. Seminar zamanı autizmli şəxslərlə ünsiyyətdə həssas yanaşmanın vacibliyi, onların fərdi xüsusiyyətlərinə hörmətlə yanaşılması və inklüziv mühitin formalaşdırılması ilə bağlı praktiki tövsiyələr təqdim olunub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Tədbir interaktiv formada təşkil olunub və iştirakçılar mövzu ətrafında aktiv müzakirələr apararaq öz fikirlərini bölüşüblər.
Daha sonra autizm spektr pozuntusu ilə bağlı ümumi maarifləndirici təqdimat keçirilib, iştirakçılara bu sahədə əsas anlayışlar, artım statistikası və yanaşmalar izah olunub.
Qeyd edək ki, bu təşəbbüs Expressbankın inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılmasına verdiyi önəmin növbəti nümunəsidir. Bank sosial məsuliyyət çərçivəsində bu kimi layihələri davamlı şəkildə dəstəkləyərək, cəmiyyətdə fərqliliklərə hörmət və bərabər imkanların təşviqinə töhfə verməyi diqqətdə saxlayır.
Bu, Bankın təşəbbüsü ilə baş tutan, inklüzivliyi dəstəkləyən növbəti tədbir olmaqla yanaşı, Expressbankın bu istiqamətdə təşəbbüslərə dəstək göstərməkdə davamlı olduğunu nümayiş etdirir. Belə ki, ötən il Bank Daun sindromlu gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək olmaq məqsədilə onların iş mühiti ilə tanışlığı üçün onları Baş ofisində qonaq edib.

An educational event was organized at Expressbank on the occasion of World Autism Awareness Day. The event took place with the support of the Azerbaijan Autism Association within the framework of "Autism Month."
The event was attended by Sona Aliyeva, Vice President of the Association; Elnur Mammadli, Chairman; Urfan Mammadli, Head of the Public Relations Department and TV presenter; and Ilham Osmanli, Sports Director.
As part of the event, Ilham Osmanli, the Association's Sports Director, conducted a seminar for Expressbank employees on the ethics of behavior toward individuals with autism in society. During the seminar, practical recommendations were provided regarding the importance of a sensitive approach when communicating with individuals with autism, respecting their individual characteristics, and creating an inclusive environment. The participants' questions were also addressed. The event was organized in an interactive format, with participants actively discussing the topic and sharing their views.
Subsequently, a general educational presentation on autism spectrum disorder was held, explaining core concepts, growth statistics, and current approaches to the participants.
It should be noted that this initiative is another example of the importance Expressbank places on the formation of an inclusive society. By consistently supporting such projects within its social responsibility framework, the bank contributes to promoting respect for differences and equal opportunities in society.
In addition to being another initiative organized by the Bank to support inclusivity, this event demonstrates Expressbank's ongoing commitment to initiatives in this direction. Last year, the Bank hosted young people with Down syndrome at its Head Office to introduce them to the working environment, aiming to support their integration into society.
Expressbank OJSC operates under license No. 119 issued by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan on December 30, 1992. Address: 134C Y.V. Chamanzaminli St., Baku.