Expressbankın xalis mənfəəti ilin ilk rübündə 35%-dən çox artıb
Hesabat dövrünün nəticələri Bankın həm mənfəətlilik, həm də əməliyyat səmərəliliyi istiqamətində ciddi uğurlar qazandığını təsdiqləyir.
Hesabat dövrünün nəticələrinə əsasən, Bankın xalis mənfəəti ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 35%-dən çox artaraq 3 milyon 272 min manat təşkil edib. Bu artım Bankın əməliyyat səmərəliliyinin yüksəlməsi və gəlirlilik göstəricilərinin yaxşılaşması ilə müşayiət olunub.
Bankın əməliyyat mənfəəti ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17%-ə yaxın artım nümayiş etdirərək 6 milyon manata yaxınlaşmışdır. Bu göstərici Bankın fəaliyyət səmərəliliyinin artmasının və daxili resursların effektiv idarə olunmasının bariz nümunəsidir.
Hesabat dövründə Bankın gəlir bazasında da ciddi yüksəliş qeydə alınmışdır. Belə ki, faiz gəlirləri 15%-ə yaxın artaraq 22 milyon 494 min manatı ötmüş, xalis faiz gəlirləri isə təxminən 10% artımla 14 milyon 307 min manat təşkil etmişdir. Qeydə alınan bu müsbət dinamika Bankın əsas fəaliyyət növləri üzrə gəlir imkanlarının dayanıqlı olduğunu və maliyyə bazarındakı mövqeyinin getdikcə möhkəmləndiyini bir daha təsdiq edir.
Hesabat dövrünün sonuna Bankın cəmi aktivləri 661,973 milyon manat, depozit portfeli 307,871 milyon manat, kredit portfeli isə 546,543 milyon manat təşkil edib. Birinci rübün nəticələri Expressbankın maliyyə intizamını qoruyaraq, həm fərdi, həm də korporativ müştərilərlə əməkdaşlığı dayanıqlı əsaslarla davam etdirdiyini təsdiqləyir.
Həmçinin, qeyd edək ki, Bankın ticarət və investisiya qiymətli kağızları üzrə faiz gəlirləri keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 43%-dən çox artım göstərərək 749, 21 min manata çatıb ki, bu da bankın gəlir mənbələrini effektiv şəkildə şaxələndirdiyini nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, “Fitch” beynəlxalq reytinq agentliyi 2025-ci ildə Expressbank ASC-ni qiymətləndirərək Bankın uzunmüddətli reytinqini “B+” səviyyəsində “Sabit” proqnozla təsdiqləyib.

Expressbank has disclosed its financial results for the first quarter of 2026. The performance for the reporting period confirms the Bank's significant achievements in both profitability and operational efficiency.
According to the results, the Bank's net profit grew by more than 35% compared to the same period last year, totaling 3,272,000 AZN. This growth was accompanied by increased operational efficiency and improved yield indicators.
Operating profit rose by nearly 17% year-on-year, approaching 6 million AZN. This figure serves as a clear example of enhanced operational performance and the rational management of internal resources.
The reporting period also saw a significant expansion of the Bank's income base. Interest income grew by almost 15%, exceeding 22,494,000 AZN, while net interest income increased by approximately 10% to reach 14,307,000 AZN. This positive dynamic confirms the resilience of the Bank's revenue potential across its core activities and further strengthens its position in the financial market.
Furthermore, interest income from trading and investment securities surged by over 43% compared to the same period last year, reaching 749.21 thousand AZN This highlights the effective diversification of the Bank's revenue streams.
At the end of the period, the Bank's total assets stood at 661.973 million AZN, the deposit portfolio at 307.871 million AZN, and the loan portfolio at 546.543 million AZN. The Q1 results confirm that Expressbank continues to cooperate with both individual and corporate clients based on principles of sustainability while maintaining financial discipline.
As a reminder, in 2025, the international rating agency "Fitch" affirmed Expressbank OJSC's long-term rating at "B+" with a "Stable" outlook.